Pre zdravý spánok je najlepšia úplne temná miestnosť. Avšak pri ukladaní k spánku aj po prebudení prirodzene potrebujeme svetlo. Na výbere osvetlenia spálne by ste si teda mali dať záležať. Ide o miestnosť pokoja a odpočinku. Osvetlenie by teda malo navodzovať pocit uvoľnenia a relaxácie.
U žiadneho lôžka by nemala chýbať lampička. Každý si pred spaním občas rád niečo prečíta. Tiež pri prebudení v noci je dobré mať zdroj svetla "po ruke" na nočnom stolíku. Osvetlenie má byť jasné, ale nemalo by byť príliš intenzívne a oslňovať. Vhodné sú tiež nastaviteľné lampičky, ktoré svetlo vyžarujú iba vyžadovaným smerom a nerušia tak partnera.
Centrálne svietidlo by malo byť tlmené - také totiž najlepšie navodí príjemný pocit pokoja. Pri priamom pohľade do svetla tak nie sú dráždené oči. Centrálne svietidlo umiestnené na strope v spálni nie je nutné. Bohato stačí napríklad stojaca lampa vydávajúca tlmené svetlo. Možné je však aj použitie klasického lustra. Opäť by sa malo dbať na to, aby vydával neagresívne mäkké svetlo. Pri vstupe do miestnosti by ako prvé malo byť zapínané tlmené, upokojujúce osvetlenie a až potom centrálny luster.
Pre maximalizáciu pohodlia je možné zaobstarať svetlá s diaľkovým ovládaním. Hlavné osvetlenie spálne by malo byť ovládané priamo od vstupu do miestnosti, ale vhodné je aj ovládanie hlavného osvetlenia priamo od lôžka. Je dobré mať možnosť ovládať nielen lampičku na svojom nočnom stolíku, ale aj partnerovu lampu na druhej strane postele. Rozsvietenie svietidiel môže mať plynulý nábeh, aby nedošlo k prudkému podráždenie očí pri prechode z tmy na nastavenú hladinu osvetlenia. Pozornosť by ste tiež mali venovať hlučnosti vypínačov - ich spínanie by nemalo vydávať hlasné kliknutie.
Štítky: Lampy, Lustre, Osvetlenie a svietidlá, Stojacie lampy, Stolné lampy
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať
Súvisiace produkty s článkom