Každý skúsený drevár má svoje stromy v oku. Už na diaľku rozozná každý strom. My menej zdatní sme radi, keď rozoznáme hrušku od jedličky. To, že taká obyčajná borovica môže mať až 120 druhov, by nikoho z nás určite nenapadlo. Každé drevo má iné vlastnosti. Už na prvý pohľad je zrejmé, že majú odlišnú textúru, rôznu farbu jadra a štruktúru letokruhov.
Najdôležitejšia je tvrdosť dreva. Je to mechanická vlastnosť, ktorá ho predurčuje k využitiu. Na ľahké opracovanie je určené mäkké drevo. Dostaneme ho od ihličnanov (jedľa, smrek, borovica) a niektorých listnatých stromov ako sú vŕba, lipa či topoľ. Trvanlivejšie tvrdé drevo vzniká najčastejšie u listnatých stromov. Na tvrdosť dreva v prvom rade vplýva množstvo živice, ktoré obsahuje. Patria sem stromy dub, orech, tis, slivka či javor.
Paulovnia - čínsky cisársky strom, pochádzajúci z Číny sa do Európy dostal najmä kvôli svojej okrasnej funkcii. Mäkké semená boli používané ako obalový materiál pri preprave cenného čínskeho porcelánu. Kde tu semienko vypadlo z debne a tak paulovnia začala dobývať svet.
Na ďalekom východe je Paulovnia už po stáročia známa pod menom Wutong. Starí Číňania verili, že tento prekrásne kvitnúci strom je ako stvorený pre bájneho Fénixa - symbol šťastia. Vďaka tomu si tento strom našiel cestu na cisársky dvor a postupne sa začal objavovať v každej záhrade. Čínskym zvykom bola i výsadba malého stromčeka Paulovnie pri narodení dcéry. Keď dievča dospelo a bolo súce na vydaj, strom sa zoťal. Vďaka tomu, že paulovnia rýchlo rastie a produkuje tak veľa dreva, bolo možné z nej zhotoviť veľa predmetov do nevestinej výbavy.
Paulovnia je charakteristická svojím rýchlym rastom. Je to opadavý strom, ktorý dosahuje výšku cez 20 metrov. Listy srdcovitého tvaru dorastajú do veľkosti 20 až 70 cm. Listy rašia až po tom, čo odkvitnú veľké zvončekovité kvety zafarbené do odtieňov fialovej. Koreňový systém Paulovnie je odolný a schopný regenerácie až do takej miery, že by dokázal prežiť aj požiar. Je odolná voči znečistenému životnému prostrediu a dokáže prežiť takmer v každom pôdnom type. Svojim rozsiahlym koreňovým systémom zabraňuje erózii pôdy a obohacuje ju o dusík.
Zvláštnosťou je aj drevo Paulovnie. Je neobyčajne ľahké a zároveň pevné. Uplatní sa pri výrobe paliet v logistike. Čím je paleta ľahšia, tým sa na nej dá previezť viac tovaru. Oplýva výbornými rezonančnými vlastnosťami. Drevo sa používa na výrobu japonského hudobného nástroju koto alebo kórejskej citary. Pomaly sa začína presadzovať už aj pri výrobe elektrických gitár. Najvýznamnejšiu funkciu však plní výroba nábytku. Tu je hlavnou výhodou Paulovnie to, že neobsahuje živice, a teda nevykazuje horľavé vlastnosti. Veľkým plusom je odolnosť dreva voči termitom a červotočom. Ďalej neabsorbuje vodu, čo ho predurčuje k výrobe lodí a sáun. V Japonsku a Číne je rezbárstvo z jej dreva umeleckým remeslom - mäkké drevo bez hŕč je snáď snom každého rezbára.
Každý druh Paulovnie sa niečím odlišuje. Paulovnia Elongata je výnimočná svojou rastovou schopnosťou – za jeden rok dokáže vyrásť až do výšky 5 metrov a vyprodukovať tým veľké množstvo dreva. Paulovnia Kawakamii - Zafírový dračí strom - je kriticky ohrozený druh, ktorému hrozí strata prirodzeného stanovišťa. Paulovnia Plstnatá je najrozšírenejším druhom Paulovnie. Pestuje sa kvôli krásnym kvetom ako okrasný strom. Krížením a šľachtením vznikli nové druhy, ktorými sa človek snažil o zdokonalenie tohto stromu s vysokým potenciálom. Paulovnia Biomass sa pestuje predovšetkým na energetické účely ako zdroj biomasy. Minimálny až žiadny obsah živice robí z tohto stromu kandidáta na výrobu bioethanolu. Na druhú stranu neprodukuje žiaden izoprén. Ostatné rýchlo rastúce čeľade stromov ho produkujú vo veľkom. Izoprén podľa vedcov môže spôsobovať tvorbu ozónu. Medzi hlavnú výhodu dreva tohto stromu patrí to, že je čisté a rovné, bez hŕč, čo ho predurčuje pre nábytkársky priemysel.
Nie všetko je zlato, čo sa blyští. Je dobré mať na zreteli aj prípadné negatíva, pretože pozitívne vlastnosti nie sú to jediné, čo so sebou tento strom prináša. Ak Paulovnia dostane ideálne podmienky k rastu, môže sa správať invazívne. To sa stalo na východnom pobreží USA. Preto je nutné jej rast vo voľnej prírode kontrolovať a šľachtením ju viac prispôsobiť požiadavkám pestovateľa. Tento strom má veľký potenciál a je len na nás ako s ním vynaložíme.
Paulovnia sa dostala aj do našej ponuky a to v podobe rady zásuvkového nábytku Scallop.
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať